TCDD250X106K1GV001E
DigiKey Part Number
709-TCDD250X106K1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-TCDD250X106K1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCDD250X106K1GV001E
Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TCDD250X106K1GV001E Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.125" L x 0.062" W (3.17mm x 1.57mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.070" (1.78mm)