EMDD160W224M1GV001E
DigiKey Part Number
709-EMDD160W224M1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMDD160W224M1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMDD160W224M1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMDD160W224M1GV001E
Description
CAP PASSTHRU 0.22UF 20% 16V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Feed Through Capacitor 16V 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
EMDD160W224M1GV001E Models
Category
Voltage - Rated
16V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.124" L x 0.063" W (3.15mm x 1.60mm)
Capacitance
0.22 µF
Height (Max)
0.050" (1.27mm)
Tolerance
±20%