EMCT101G470M1GV001E
DigiKey Part Number
709-EMCT101G470M1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCT101G470M1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCT101G470M1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCT101G470M1GV001E
Description
CAP PASSTHRU 47PF 20% 100V 0805
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 pF Feed Through Capacitor 100V 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMCT101G470M1GV001E Models
Category
Voltage - Rated
100V
Manufacturer
Johanson Dielectrics Inc.
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Type
Pass Through
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Capacitance
47 pF
Height (Max)
0.040" (1.02mm)
Tolerance
±20%