EMCP6R3W104M1GV001T
DigiKey Part Number
709-EMCP6R3W104M1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCP6R3W104M1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCP6R3W104M1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCP6R3W104M1GV001T
Description
CAP PASSTHRU 0.1UF 20% 6.3V 0603
Detailed Description
0.1 µF Feed Through Capacitor 6.3V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EMCP6R3W104M1GV001T Models
Category
Voltage - Rated
6.3V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
Capacitance
0.1 µF
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Tolerance
±20%