EMCP160W473M1GV001T
DigiKey Part Number
709-EMCP160W473M1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
709-EMCP160W473M1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
709-EMCP160W473M1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMCP160W473M1GV001T
Description
CAP PASSTHRU 0.047UF 16V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Feed Through Capacitor 16V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
EMCP160W473M1GV001T Models
Category
Voltage - Rated
16V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm)
Capacitance
0.047 µF
Height (Max)
0.026" (0.65mm)
Tolerance
±20%