WP6C-S024VA1-R6000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 27,904
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 10,610
Datasheet
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 760
Image for WP6C-S024VA1-R6000 is not available
WP6C-S024VA1-R6000
DigiKey Part Number
WP6C-S024VA1-R6000-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WP6C-S024VA1-R6000
Description
CONN RCPT 24POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
JAE Electronics
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
0.8mm
Number of Positions
24
Height Above Board
0.031" (0.80mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)