DX07S024WJ4R450 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
GCT
In Stock: 680
Datasheet
Parametric Equivalent
GCT
In Stock: 1,303
Datasheet
In Stock: 419
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Surface Mount, Through Hole
USB Type-C Connectors DX07 Series
DX07S024WJ4R450
DigiKey Part Number
670-DX07S024WJ4R450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DX07S024WJ4R450
Description
Interface
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Manufacturer
JAE Electronics
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
48V