MCB40P1200LB-TUB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 29
Datasheet
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 55A (Tc) Surface Mount SMPD
MCB40P1200LB-TUB
DigiKey Part Number
MCB40P1200LB-TUB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCB40P1200LB-TUB
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 55A SMPD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 15mA
Manufacturer
IXYS
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
161nC @ 20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2790pF @ 1000V
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Package / Case
9-SMD Power Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
SMPD
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
55A (Tc)
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
34mOhm @ 50A, 20V