IXTP12N65X2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 995
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 1,602
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 0
STMicroelectronics
In Stock: 24
STMicroelectronics
In Stock: 817
N-Channel 650 V 12A (Tc) 180W (Tc) Through Hole TO-220
IXTP12N65X2
DigiKey Part Number
IXTP12N65X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXTP12N65X2
Description
MOSFET N-CH 650V 12A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
180W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
300mOhm @ 6A, 10V