IMSA-13065S-2-28Y501
IMSA-13065S-2-28Y501
DigiKey Part Number
2248-IMSA-13065S-2-28Y501-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-13065S-2-28Y501
Description
CONN RCPT HSG 28POS 2.00MM
Detailed Description
28 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.079" (2.00mm)
Category
Row Spacing
0.098" (2.50mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Tray
Fastening Type
Locking Ramp
Part Status
Active
Color
Features
Retainer
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.079" (2.00mm)