IMSA-11600S-40A-GFN4 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | IMSA-11600S-40A-GFN4 |
Description | CONN FFC VERT 40POS 0.5MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Height Above Board 0.236" (6.00mm) |
Manufacturer IRISO USA Inc. | Cable End Type Notched |
Series | Contact Material Copper Alloy |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Contact Finish Gold |
Part Status Active | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Features Solder Retention |
Mounting Type Surface Mount | Voltage Rating 50V |
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 40 | Current Rating (Amps) 0.5A |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Contact Finish Thickness 3.94µin (0.10µm) |
Termination Solder | Housing Color Natural |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Base Product Number |