IMSA-11501S-45A-GFN1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
IRISO USA Inc.
In Stock: 39
Datasheet
45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FFC/FPC Auto Lock
IRISO USA, Inc - Auto I-Lock Connector Robot Manufacturing Concept
IMSA-11501S-45A-GFN1
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11501S-45A-GFN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11501S-45A-GFN1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11501S-45A-GFN1
Description
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IMSA-11501S-45A-GFN1 Models
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Voltage Rating
50V
Number of Positions
45
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A