IMSA-11007S-30Y900
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11007S-30Y900TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11007S-30Y900CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11007S-30Y900
Description
CONN SOCKET VERT B-TO-B FLOATING
Detailed Description
30 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
IRISO USA Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Features
Solder Retention
Gold
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.098" (2.50mm)