IMSA-10126B-30Y907
DigiKey Part Number
2248-IMSA-10126B-30Y907TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-10126B-30Y907CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-10126B-30Y907
Description
CONN HEADER VERT B-TO-B FLOATING
Detailed Description
30 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
IRISO USA Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Features
Solder Retention
Gold
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.138" (3.50mm)