IMSA-10120S-20Y504
DigiKey Part Number
2248-IMSA-10120S-20Y504-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-10120S-20Y504
Description
CONN SOCKET VERT B-TO-B FLOATING
Detailed Description
20 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Bulk
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.644" (16.35mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)