IMSA-10120B-20Y911
DigiKey Part Number
2248-IMSA-10120B-20Y911TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-10120B-20Y911CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-10120B-20Y911
Description
CONN HEADER VERT B-TO-B FLOATING
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.313" (7.95mm)
Number of Positions
20
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)