IMSA-10120B-10Y913
DigiKey Part Number
2248-IMSA-10120B-10Y913TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-10120B-10Y913CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-10120B-10Y913
Description
CONN HEADER VERT B-TO-B FLOATING
Detailed Description
10 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.352" (8.95mm)
Number of Positions
10
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)