IMSA-10120B-10Y911
DigiKey Part Number
2248-IMSA-10120B-10Y911TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-10120B-10Y911CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-10120B-10Y911
Description
CONN HEADER VERT B-TO-B FLOATING
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
IRISO USA Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Plug, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.313" (7.95mm)
Number of Positions
10
Base Product Number
Pitch
0.079" (2.00mm)