P1K0.308.7W.B.007
DigiKey Part Number
2952-P1K0.308.7W.B.007-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1K0.308.7W.B.007
Description
SENSOR RTD 1000OHM RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C Radial
Operating Temperature
-200°C ~ 600°C
Manufacturer
Innovative Sensor Technology, USA Division
Termination
Wire Leads
Packaging
Tray
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Part Status
Active
Current
0.3 mA
Resistance @ 0°C
1 kOhms