IPB65R041CFD7ATMA1
DigiKey Part Number
448-IPB65R041CFD7ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IPB65R041CFD7ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IPB65R041CFD7ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPB65R041CFD7ATMA1
Description
HIGH POWER_NEW
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 50A (Tc) 227W (Tc) Surface Mount PG-TO263-3
EDA/CAD Models
IPB65R041CFD7ATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 1.24mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
102 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4975 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
227W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 24.8A, 10V