IKB40N65EF5ATMA1
DigiKey Part Number
IKB40N65EF5ATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
IKB40N65EF5ATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
IKB40N65EF5ATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IKB40N65EF5ATMA1
Description
IGBT TRENCH FS 650V 74A TO263-3
Manufacturer Standard Lead Time
39 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 74 A 250 W Surface Mount PG-TO263-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IKB40N65EF5ATMA1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Switching Energy
420µJ (on), 100µJ (off)
Manufacturer
Infineon Technologies
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
95 nC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Td (on/off) @ 25°C
22ns/160ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 15Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
83 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
74 A
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm)
160 A
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
PG-TO263-3
Power - Max
250 W