IAUA180N10S5N029AUMA1
DigiKey Part Number
448-IAUA180N10S5N029AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUA180N10S5N029AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUA180N10S5N029AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUA180N10S5N029AUMA1
Description
MOSFET_(75V 120V( PG-HSOF-5
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 180A (Tj) 221W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-5-4
EDA/CAD Models
IAUA180N10S5N029AUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 130µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
105 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7673 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max)
221W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PG-HSOF-5-4
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.9mOhm @ 90A, 10V