IAUA180N08S5N026AUMA1
DigiKey Part Number
448-IAUA180N08S5N026AUMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
448-IAUA180N08S5N026AUMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
448-IAUA180N08S5N026AUMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IAUA180N08S5N026AUMA1
Description
MOSFET_(75V 120V( PG-HSOF-5
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 180A (Tj) 179W (Tc) Surface Mount PG-HSOF-5-4
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IAUA180N08S5N026AUMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.8V @ 100µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
87 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5980 pF @ 40 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
179W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V, 10V
Supplier Device Package
PG-HSOF-5-4
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.6mOhm @ 90A, 10V