HW1E-LV4F02QD-R-24V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
IDEC
In Stock: 0
Datasheet
Emergency Stop Switch DPST-NC Panel Mount, Front Illuminated (Red)
HW1E-LV4F02QD-R-24V
DigiKey Part Number
1885-1362-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW1E-LV4F02QD-R-24V
Description
SWITCH ESTOP PULL RESET 10A 110V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Amps)
10A (AC), 8A (DC)
Manufacturer
IDEC
Voltage Rating - AC
110 V
Series
Voltage Rating - DC
24 V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Part Status
Obsolete
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Reset Operation
Pull
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Circuit
DPST-NC
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC