15DYS851-120416G-K
DigiKey Part Number
2882-15DYS851-120416G-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15DYS851-120416G-K
Description
EXTERNAL POWER SUPPLY
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 50 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
Power (Watts)
50 W
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.31" L x 2.09" W x 1.50" H (84.0mm x 53.0mm x 38.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, C-Tick, cULus, FCC, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
4.16A