15DYS830-120250W-K
DigiKey Part Number
2882-15DYS830-120250W-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15DYS830-120250W-K
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 30 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade (Included)
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
3.02" L x 1.87" W x 1.38" H (76.8mm x 47.5mm x 35.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, TUV, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
2.5A
Weight
0.441 lb (200.03 g)
Power (Watts)
30 W