15DYS818-050300W-2
DigiKey Part Number
2882-15DYS818-050300W-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15DYS818-050300W-2
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
15 W
Manufacturer
Ideal Power Ltd.
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 45°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.0mm
Region Utilized
Europe
Input Connector
CEE 7/16
Form
Wall Mount (Class II)
Size / Dimension
2.66" L x 1.79" W x 1.10" H (67.5mm x 45.5mm x 28.0mm)
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
CE, TUV
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output
5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A