E3SB40E00090DE
DigiKey Part Number
3186-E3SB40E00090DETR-ND - Tape & Reel (TR)
3186-E3SB40E00090DECT-ND - Cut Tape (CT)
3186-E3SB40E00090DEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E3SB40E00090DE
Description
XTAL 3225 40MHZ, 12PF/10/20/-30+
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 12pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Frequency
40 MHz
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)