V15T22-CC300
V15T22-CC300
V15T22-CC300
DigiKey Part Number
480-6232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T22-CC300
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 22A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NC Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
300gf
Series
Release Force
75gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Circuit
SPST-NC
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Current Rating (Amps)
22A (AC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
10,000 Cycles
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C