V15T16-CZ200
V15T16-CZ200
V15T16-CZ200
DigiKey Part Number
480-6410-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T16-CZ200
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Force
200gf
Series
Release Force
50gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.016" (0.4mm)
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
250 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C