V15T16-CZ100
DigiKey Part Number
V15T16-CZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V15T16-CZ100
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 125V
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Force
100gf
Series
Release Force
25gf
Packaging
Bulk
Operating Position
0.579" (14.7mm)
Pretravel
0.060" (1.5mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.020" (0.5mm)
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC)
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C