NGCMB10AX07A1A
DigiKey Part Number
480-6493-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGCMB10AX07A1A
Description
SWITCH SNAP ACT DPST 10MA 30MV
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch DPST-NO/NC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NGCMB10AX07A1A Models
Category
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Operating Force
18gfm
Series
Release Force
2.534gfm
Packaging
Bulk
Operating Position
25°
Part Status
Active
Pretravel
25°
Circuit
DPST-NO/NC
Differential Travel
15°
Switch Function
On-Mom, Off-Mom
Overtravel
65°
Current Rating (Amps)
10mA (DC)
Mechanical Life
5,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 mV
Electrical Life
500,000 Cycles
Actuator Type
Side Rotary, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C