MPRLS0025PA00001A
DigiKey Part Number
480-7098-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPRLS0025PA00001A
Description
SENSOR 25PSIA 0.1" 24BIT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 25PSI (172.37kPa) Absolute Male - 0.1" (2.5mm) Tube 24 b Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPRLS0025PA00001A Models
Category
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Port Size
Male - 0.1" (2.5mm) Tube
Series
Port Style
Barbless
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
SMD (SMT) Tab
Applications
Board Mount
Maximum Pressure
60PSI (413.69kPa)
Pressure Type
Absolute
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Operating Pressure
25PSI (172.37kPa)
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
I2C
Package / Case
Module
Output
24 b
Base Product Number
Accuracy
±0.25%