701-102BAB-B00
DigiKey Part Number
480-6667-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
701-102BAB-B00
Description
SENSOR RTD 1KOHM 0.12% RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms RTD Platinum (Pt) ±0.12% 3850ppm/°C Radial
Operating Temperature
-70°C ~ 500°C
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Termination
PC Pins
Series
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Packaging
Bulk
Current
300 µA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance @ 0°C
1 kOhms
Package / Case
Radial
Resistance Tolerance
±0.12%