Image for 19C100PA1L is not available
19C100PA1L
DigiKey Part Number
480-19C100PA1L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
19C100PA1L
Description
SENSOR 100PSIA 0.1V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Absolute Cell w/Body O-Ring 0 mV ~ 100 mV Cylinder
Category
Accuracy
±0.25%
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Port Size
Cell w/Body O-Ring
Series
Port Style
No Port
Packaging
Bulk
Features
Temperature Compensated
Part Status
Active
Termination Style
Flex Cable
Pressure Type
Absolute
Maximum Pressure
300PSI (2068.43kPa)
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
Cylinder
Output
0 mV ~ 100 mV