120-202EAD-Q02
DigiKey Part Number
480-3120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
120-202EAD-Q02
Description
THERMISTOR NTC 2KOHM 3442K PROBE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
NTC Thermistor 2k Cylindrical Probe, Glass
Category
B Value Tolerance
±2.6%
Manufacturer
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
B0/50
3442K
Series
Operating Temperature
-60°C ~ 300°C
Packaging
Bulk
Length - Lead Wire
1.25" (31.80mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging
Resistance in Ohms @ 25°C
2k
Package / Case
Cylindrical Probe, Glass
Resistance Tolerance
±20%