C1206X473K631TX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 4,654
Datasheet
0.047 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
C1206X473K631TX
DigiKey Part Number
4587-C1206X473K631TXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Manufacturer Product Number
C1206X473K631TX
Description
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)