C0805X223K251T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 3,000
Datasheet
0.022 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X223K251T
DigiKey Part Number
4587-C0805X223K251TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
Manufacturer Product Number
C0805X223K251T
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.46mm)