TF31-6S-0.5SH(800)
TF31-6S-0.5SH(800)
TF31-6S-0.5SH(800)
DigiKey Part Number
26-TF31-6S-0.5SH(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TF31-6S-0.5SH(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TF31-6S-0.5SH(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TF31-6S-0.5SH(800)
Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.5MM R/A
Detailed Description
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TF31-6S-0.5SH(800) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Voltage Rating
50V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
6
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.069" (1.75mm)