TB4-30P-1F(800)
DigiKey Part Number
26-TB4-30P-1F(800)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB4-30P-1F(800)
Description
PLUG, 30 POS., 1.0MM PITCH, 1.0A
Detailed Description
30 Position FPC Connector Plug 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.171" (4.35mm)
Cable End Type
Tabbed, Tapered
Packaging
Bag
Voltage Rating
100V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Plug
Number of Positions
30
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm