TB4-16S-1H(800)
DigiKey Part Number
26-TB4-16S-1H(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-TB4-16S-1H(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-TB4-16S-1H(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB4-16S-1H(800)
Description
RECEPTACLE, 16 POS., 1.0MM PITCH
Detailed Description
16 Position FPC Connector Receptacle 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Tapered
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Features
Solder Retention
Voltage Rating
100V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Connector/Contact Type
Receptacle
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
10
Height Above Board
0.177" (4.50mm)