TB4-10S-1H(800) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TB4-10S-1H(800) |
Description | RECEPTACLE, 10 POS., 1.0MM PITCH |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 Position FPC Connector Receptacle 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
Category | Cable End Type Tapered |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Material Copper Alloy |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Housing Material Polyamide (PA), Nylon |
Part Status Active | Features Solder Retention |
Flat Flex Type FPC | Voltage Rating 100V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Connector/Contact Type Receptacle | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 10 | Current Rating (Amps) 1A |
Pitch 0.039" (1.00mm) | Contact Finish Thickness 3.94µin (0.10µm) |
Termination Solder | Housing Color Black |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Mating Cycles 10 |
Height Above Board 0.177" (4.50mm) |