RP13A-12JG-20PC(71)
DigiKey Part Number
HR1277-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP13A-12JG-20PC(71)
Description
CONN JACK HSG MALE 20POS INLINE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Circular Connector Jack Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP13A-12JG-20PC(71) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Orientation
Keyed
Series
Shell Material
Polycarbonate (PC)
Packaging
Bag
Housing Color
Black
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Jack Housing
Features
Backshell, Cable Clamp, Strain Relief
Type
For Male Pins
Shielding
Unshielded
Number of Positions
20
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
12
Insert Material
Polycarbonate (PC)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.2mm
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C