Image for QR/P15-40P(50) is not available
QR/P15-40P(50)
DigiKey Part Number
QR/P15-40P(50)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QR/P15-40P(50)
Description
CONN PLUG DRAWER 40POS
Customer Reference
Detailed Description
40 Connector Plug, Male Pins Black Drawer
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QR/P15-40P(50) Models
Category
Pitch
0.079" (2.00mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Termination
Crimp
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
1A
Connector Type
Plug, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Drawer
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Number of Positions
40
Voltage Rating
30V