PCN10C-44S-2.54DSA(52)
DigiKey Part Number
26-PCN10C-44S-2.54DSA(52)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10C-44S-2.54DSA(52)
Description
CONN DIN RCPT 44POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Style
B
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
44
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.100" (2.54mm)