PCN10-64S-2.54DSA(72)
PCN10-64S-2.54DSA(72)
PCN10-64S-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H124233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-64S-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN RCPT 64POS
Customer Reference
Detailed Description
64 Position Din Connector Receptacle, Female Sockets Gold Through Hole
EDA/CAD Models
PCN10-64S-2.54DSA(72) Models
Category
Style
B
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
64
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)