Image for MDF7C-14P-2.54DSA(95) is not available
MDF7C-14P-2.54DSA(95)
DigiKey Part Number
26-MDF7C-14P-2.54DSA(95)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7C-14P-2.54DSA(95)
Description
CONN HDR 14POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.766" (19.46mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Overall Contact Length
0.984" (25.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250VAC