Image for MDF7C-12P-2.54DSA(72) is not available
MDF7C-12P-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
26-MDF7C-12P-2.54DSA(72)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7C-12P-2.54DSA(72)
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.100" (2.54mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.766" (19.46mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.984" (25.00mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
250VAC