MDF6-12DP-3.5DSA(23)
DigiKey Part Number
26-MDF6-12DP-3.5DSA(23)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF6-12DP-3.5DSA(23)
Description
CONN HEADER VERT 12POS 3.5MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.138" (3.50mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDF6-12DP-3.5DSA(23) Models
Category
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Insulation Height
0.512" (13.00mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Last Time Buy
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C