KW30-10S-1H(800)
DigiKey Part Number
26-KW30-10S-1H(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-KW30-10S-1H(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-KW30-10S-1H(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KW30-10S-1H(800)
Description
CONN HDR 1.0MM SMD 10POS R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KW30-10S-1H(800) Models
Category
Fastening Type
Latch Lock
Mfr
Insulation Height
0.156" (3.96mm)
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Part Status
Active
Contact Finish - Post
Gold
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C